top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıFigen Şahin Dağlı

Çocuğuma grip aşısı yaptırmalı mıyım?

· Grip nedir?

Mevsimsel grip olarak da adlandırılan İnfluenza enfeksiyonu tüm dünyada kış aylarında salgınlara neden olan ve özellikle sağlık açısından risk taşıyan kronik hastalığı olan erişkinler, yaşlılar ve küçük çocuklarda ağır seyreden bir solunum yolu enfeksiyonudur. Damlacık yoluyla bulaşır. Yüksek ateş, baş ağrısı, yaygın kas ağrıları, öksürük, solunum güçlüğü gibi belirtiler veren bu hastalık sağlıklı çocuklarda hafif şekilde atlatılabilir, ancak özellikle 5 yaşından küçük çocuklarda hastaneye yatmayı gerektirecek kadar ağır olabilir. Hastalar belirtilerden bir gün öncesinden başlayarak yaklaşık 1 hafta enfeksiyonu bulaştırırlar. Çocuklarda bulaştırıcılık daha da uzun sürebilir.

· Gripten nasıl korunulur?

Damlacık yoluyla havadan bulaştığı için hasta kişilerin maske takması, hapşurma, öksürme sırasında ağız ve burunun kağıt mendille kapatılarak çöpe atılması, el temizliği gibi önlemler korunmada etkilidir. Influenza aşısı korunmada en etkin yoldur. Influenza virüsü her yıl yapısını değiştirdiği için o yıl enfeksiyon yapması beklenen tipe özel aşı geliştirmektedir. Özellikle risk taşıyan bireylere yılda bir kez grip mevsiminden önce aşı yapılması önerilmektedir.

· Çocuklara grip aşısı yapılmalı mı?

Dünya Sağlık Örgütü öncelikle 6 ay- 5 yaş arası çocuklar olmak üzere, çocuklara grip aşısı yaptırılmasını önermektedir. Altı aydan küçüklere aşı yapılamamaktadır. Bu bebekler evdeki diğer bireylerin aşılanması ile korunabilir. 9 yaştan küçük çocuklara ilk kez aşı yapılıyorsa bir ay arayla 2 doz aşı yapılır. Diğer çocuklara erişkinler gibi yılda tek doz aşı yapılması yeterlidir.


15 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page